Menu główne
Władysław Skoraczewski – inicjator i dyrektor artystyczny Pierwszego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju
W roku 1962 w dniach 15-
Władysław Skoraczewski, będąc wielkim miłośnikiem i propagatorem muzyki Stanisława Moniuszki, starał się umieszczać w repertuarze CZA ZHP jak najwięcej jego utworów, które były wykonywane na niezliczonych koncertach w czasie akcji letnich w Polsce i zagranicą, a także na prestiżowych imprezach artystycznych w Filharmonii Narodowej, w Teatrze Wielkim, na festiwalach w Kudowie Zdroju czy w kieleckiej Kadzielni. Stałymi pozycjami w repertuarze Zespołu były: uwertury z "Halki", "Flisa", "Hrabiny", "Verbum Nobile", uwertura koncertowa "Bajka", mazury z "Halki" i "Strasznego Dworu", tańce góralskie z "Halki", tańce cygańskie z "Jawnuty", scena "Neptun na Wiśle" z "Hrabiny", serenada wiejska z "Verbum Nobile", chór dziewcząt ze "Strasznego Dworu", cały III akt "Halki", "Sonety Krymskie" na chór i orkiestrę a także wiele pieśni a'capella takich jak "Pieśń wieczorna", ”Pieśń poranna", "Kozak", "Dzieweczka nad rzeczką", "Polna różyczka", "Przylecieli sokołowie", "Postój piękna gołąbeczko", "Krakowiak", "Złota rybka", "Słowiczek". Zespół towarzyszył też, jako chór i orkiestra pod dyrekcją Władysława Skoraczewskiego, wielu znakomitym solistom wykonującym repertuar moniuszkowski.
W roku 1966 Centralny Zespół Artystyczny ZHP wykonał na V Festiwalu Moniuszkowskim kantatę “Widma“ pod dyrekcją i w reżyserii Władysława Skoraczewskiego oraz wypełnił swym moniuszkowskim programem dwa finałowe koncerty Festiwalu 15 i 16 lipca. Potem wykonywał jeszcze "Widma" wielokrotnie w Filharmonii Narodowej, w Kielcach, Częstochowie i Olsztynie.
Za autorstwo i organizację pierwszego Festiwalu Moniuszkowskiego oraz propagowanie muzyki Stanisława Moniuszki, Władysław Skoraczewski otrzymał w grudniu 1962 roku honorowe obywatelstwo miasta Kudowy Zdroju.
W roku bieżącym, w 50-
(WGS)